W związku z wątpliwościami dotyczącymi składania we wniosku o wsparcie dokumentów decyzji/praw/pozwoleń w zakresie kryterium A4 Wnioskodawca posiada prawa i pozwolenia niezbędne do realizacji przedsięwzięcia MŚP, poniżej przedstawiamy przepadki, w których takie dokumenty są wymagane oraz ważne informacje, które trzeba uwzględnić przygotowując wniosek, aby zwiększyć szanse na pozytywną ocenę tego kryterium.
Wnioskodawca wpisał tylko “nie dotyczy”
Zapis "nie dotyczy" nie jest samoistnym uzasadnieniem w prawnej lub formalnej analizie. Jest to wyrażenie używane w celu wskazania, że dana kwestia lub pytanie nie ma zastosowania w danym kontekście. Na przykład, w formularzach, gdzie pytanie nie ma zastosowania do osób wypełniających, mogą oni wybrać opcję "nie dotyczy”. W przypadkach wymagających formalnego uzasadnienia, takie jak odniesienia prawne, wnioski lub decyzje administracyjne, potrzebne jest bardziej szczegółowe wyjaśnienie, dlaczego dana kwestia jest nieistotna lub niewymagająca odpowiedzi. W praktyce prawniczej lub administracyjnej, same słowa "nie dotyczy" bez dodatkowego kontekstu czy wyjaśnienia, nie stanowią uzasadnienia.
Co wymaga pozwolenia na budowę?
Co do zasady wszystkie obiekty budowlane, dla których nie określono w przepisach, że wymagane jest zgłoszenie lub nie jest wymagane pozwolenie oraz zgłoszenie.
Zgodnie z przepisami obiektem budowlanym jest budynek, budowla lub obiekt małej architektury wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Obiekt budowlany wznoszony jest z użyciem wyrobów budowlanych.
Przez budynek należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.
Co wymaga zgłoszenia (wybrane)?
Zgodnie z Art. 29 ust. 1. ustawy Prawo budowlane, nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, budowa:
- 5) oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę;
- 6) zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe o pojemności do 10 m3;
- 7) tymczasowych obiektów budowlanych niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce – w terminie określonym w zgłoszeniu, ale nie później niż przed upływem 180 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu;
- 14) wolno stojących: a) parterowych budynków gospodarczych, b) garaży, c) wiat – o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;
- 28) obiektów małej architektury w miejscach publicznych;
Co NIE wymaga zgłoszenia ani pozwolenia (wybrane)?
Zgodnie z Art. 29 ust. 2. ustawy Prawo budowlane, nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, budowa:
- 3) wolno stojących altan o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;
- 7) stanowisk postojowych dla samochodów osobowych do 10 stanowisk włącznie, z wyjątkiem sytuowanych na obszarze Natura 2000;
- 19) obiektów małej architektury, z wyjątkiem obiektów małej architektury w miejscach publicznych;
Zgodnie z Art. 29 ust. 4. ustawy Prawo budowlane, nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, wykonywanie robót budowlanych polegających na:
- przebudowie budynków, których budowa wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, oraz budynków mieszkalnych jednorodzinnych, z wyłączeniem przebudowy przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych,
- przebudowie polegającej na dociepleniu budynków o wysokości nieprzekraczającej 12 m,
- remoncie obiektów budowlanych, z wyłączeniem remontu budowli lub budynków, których budowa wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, w zakresie przegród zewnętrznych albo elementów konstrukcyjnych,
- pomp ciepła, wolno stojących kolektorów słonecznych, urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 150 kW z zastrzeżeniem, że do urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 6,5 kW stosuje się obowiązek uzgodnienia z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej, zwany dalej „uzgodnieniem pod względem ochrony przeciwpożarowej”, projektu tych urządzeń oraz zawiadomienia organów Państwowej Straży Pożarnej, o którym mowa w art. 56 ust. 1a, (uzgodnienie ppoż wykonuje się po wybudowaniu instalacji, a więc nie może być wymagane do wniosku)
- utwardzaniu powierzchni gruntu na działkach budowlanych
Mała architektura
Nie wymaga się zgłoszenia oraz pozwolenia budowa obiektów małej architektury, z wyjątkiem obiektów małej architektury w miejscach publicznych.
Definicja miejsca publicznego nie jest jednoznaczna, jednak można uznać, iż miejsce publiczne to pomieszczenie lub teren przeznaczone dla publiczności , dla ogółu np. teatr, restauracja, park, ulica, a zatem dostępne nieograniczonemu odbiorcy (zob. wyrok NSA z dnia 2 lutego 2012 r., sygn. akt: I OW 188/ 11).
Natomiast Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 16 września 2005 r., sygn. akt: Il OSK 27/05, wskazał też, że w języku polskim pod pojęciem terminu „publiczny" rozumie się „dotyczący ogółu ludzi, służący ogółowi , przeznaczony, dostępny dla wszystkich, związany z jakimś urzędem, instytucją itp., społeczny, powszechny, ogólny, nie prywatny" .
Jak wynika z powyższego sama ogólnodostępność terenu nie stanowi o tym, że jest on miejscem publicznym. Powyższą wykładnią posłużył się również Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z dnia 11 sierpnia 2011 r., sygn. akt: Il SA/Wr 338/ 11, uznając że teren [należący do wspólnoty mieszkaniowej], na którym zlokalizowano /wybudowano/ obiekty małej architektury wchodzące w skład placu zabaw - nie jest miejscem publicznym.
W związku z powyższym prywatny teren restauracji/hotelu nie powinien być traktowany jako miejsce publiczne.
Obiekty tymczasowe
Zgodnie z Art. 29 ust. 1. pkt 7) ustawy Prawo budowlane, nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, budowa tymczasowych obiektów budowlanych niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce – w terminie określonym w zgłoszeniu, ale nie później niż przed upływem 180 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu.
Należy jednak pamiętać o trwałości przedsięwzięcia MŚP, która powinna zostać zapewniona przez rok po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia.
Dla obiektów o charakterze stałym dokonanie zgłoszenia obiektu tymczasowego nie jest podstawą do uznania kryterium za spełnione ponieważ Wnioskodawca nie posiada prawa do utrzymania obiektu przez cały okres wymaganej trwałości. Takie zgłoszenie może być uznane za podstawę do spełnienia kryterium w przypadku obiektów sezonowych, które będą demontowane przed upływem 180 dni i zgłaszane ponownie w kolejnym sezonie, pod warunkiem, że z treści wniosku to wynika.
Zabytki
Zgodnie z art. 36 ust. 1 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków wymaga:
1) prowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru, w tym prac polegających na usunięciu drzewa lub krzewu z nieruchomości lub jej części będącej wpisanym do rejestru parkiem, ogrodem lub inną formą zaprojektowanej zieleni;
2) wykonywanie robót budowlanych w otoczeniu zabytku;
6) przemieszczanie zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru;
7) trwałe przeniesienie zabytku ruchomego wpisanego do rejestru, z naruszeniem ustalonego tradycją wystroju wnętrza, w którym zabytek ten się znajduje;
11) podejmowanie innych działań, które mogłyby prowadzić do naruszenia substancji lub zmiany wyglądu zabytku wpisanego do rejestru, z wyłączeniem działań polegających na usuwaniu drzew lub krzewów z terenu nieruchomości lub jej części niebędącej wpisanym do rejestru parkiem, ogrodem albo inną formą zaprojektowanej zieleni;
Jeśli z treści wniosku wynika, że powyższe działania będą prowadzone w obiekcie zabytkowym to wymagane jest załączenie pozwolenia konserwatora.
Instalacje fotowoltaiczne o mocy powyżej 50 kW
Warunki przyłączenia instalacji wydane przez zakład energetyczny. Co prawda nie jest to pozwolenia o charakterze administracyjnym, ale z uwagi na bardzo długi czas oczekiwania na ten dokument oraz bardzo duży procent decyzji odmownych, posiadanie tego prawa weryfikowane jest na etapie oceny wniosku.
Zmiana sposobu użytkowania
Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części to:
- podjęcie albo zaprzestanie w obiekcie budowlanym lub jego części takiej działalności, która zmienia warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń
- podjęcie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zaliczanej do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.
Zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania należy dokonać przed rozpoczęciem przeprowadzania zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części.
Jakie prawa i pozwolenia NIE POWINNY być podstawą do negatywnej oceny?
- potwierdzenie prawa do dysponowania nieruchomością na cele projektu, chyba że z treści wniosku wynika, że wnioskodawca nie posiada jeszcze tego prawa (np. poszukuje odpowiedniego lokalu);
- zezwolenie na sprzedaż alkoholu;
- uzgodnienia/dopuszczenia/pozwolenia przeciwpożarowe
- uzgodnienia/dopuszczenia/pozwolenia sanitarne